CIMPOERU DAN „Dreptul internetului” - Premiul „IORDAN GRUIA”

Cu toate riscurile inerente unui astfel de demers, autorul a acceptat provocarea şi, prin această lucrare, a reuşit să elaboreze şi să sistematizeze o nouă disciplină de profil –„Dreptul internetului”.

Lucrarea „Dreptul internetului” - concepută iniţial sub forma unui curs universitar pentru studenţii şi masteranzii Facultăţii de Administraţie şi Afaceri din cadrul Universităţii din Bucureşti –  constituie, din perspectivă academică, o reală noutate datorită instituţiilor abordate, a structurii sale, şi îndeosebi a caracterului integrator specific unei discipline ştiinţifice. Pentru aceste motive, în 2012 – anul primei apariţii editoriale - lucrarea a obţinut Premiul „IORDAN GRUIA” acordat de Uniunea Juriştilor din România împreună cu Fundatia „Andrei Rădulescu”.

De asemenea, cartea s-a bucurat şi de un notabil succes de piaţă, în prezent, se fac pregătirile pentru editarea celei de a II a ediţii.